След 50 години количеството на един важен витамин в човешкото тяло намалява. Това е ретинолът, известен още като витамин А.
Според диетолога д-р Елена Соломатина най-големи количества от него се съдържат в храни като:
- риба;
- черен и червен хайвер;
- сливи;
- кайсии;
- твърди сирена;
- кокоши яйца;
- пилешки дроб;
Най-важният витамин след 50 години
"Хората над 50 непременно трябва да включват такива храни в менюто си. Дневната нужда от ретинол за тази възрастова категория е около 1000 милиграма”, казва лекарят.
Този витамин може да причини камъни в бъбреците
В същото време д-р Соломатина уточнява, че дефицитът му провокира суха кожа и лигавици, замъглено зрение, а също така причинява чупливи нокти и косa.
Специалистът също така отбелязва, че това хранително вещество играе огромна роля в поддържането на младостта и подобряването на зрението.
То е жизненоважно за нашето тяло: отговаря за здравето на очите, за състоянието на имунната система, влияе върху синтеза на протеини, а също така е много важно за бременни жени, тъй като играе важна роля в растежа и развитието на плода.
В същото време диетологът подчертава, че във вид на добавка това вещество не може да бъде предписано без лекар, тъй като предозирането с него може да доведе до негативни последици.
В допълнение, слабият имунитет също е симптом на дефицит на това вещество, тъй като то е необходимо за развитието и съзряването на клетките на имунната система като лимфоцити, клетки убийци и фагоцити, които играят критична роля в защитата на тялото от патогени.
Хората с дори лек дефицит на коментираното вещество са по-склонни към респираторни заболявания и инфекциозна диария, отбелязва експертът.
Сухотата, увреждането и стареенето на кожата също показват недостиг на това органично съединение, тъй като то поддържа водния баланс на кожата, осигурява имунна защита и обновяване на кожните клетки.
Проблеми в репродуктивната сфера също показват проблеми с нивата на коментираното вещество - това се дължи на факта, че то участва в развитието на сперматозоидите, а при жените поддържа нормалното развитие на плода по време на бременност.
„В допълнение, бета-каротинът (предшественик на ретинол) има антиоксидантни свойства, тоест предпазва тялото от възпаление, участва в превенцията на рак, атеросклероза и стареене“, подчерта експертът.
Растителните източници съдържат прекурсори на това вещество (провитамини) – бета-каротин и други каротеноиди. Големи количества се съдържат в морковите, жълтите и тъмнозелените листни зеленчуци (например спанак, броколи), тиквата, кайсиите и пъпешите. Но не трябва да забравяме, че когато се консумира в големи количества, това вещество може да бъде токсично“, споделя ендокринологът.
Oще: Лекар разкри как очите издават дефицита на важен витамин
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!